PPH Home Page

Główne atrakcje i zabytki

Informacje: tel. (416) 392-8186 INFO-Tourism Toronto: tel. (416) 203-2500
www.city.toronto.on.ca
W Toronto trudno zabłądzić, jeśli pamięta się o następujących faktach:
• na południu znajduje się jezioro,
• większość ulic przebiega na zasadzie kratki
• Yonge Street biegnie z północy na południe i dzieli Wielkie Toronto na część wschodnią i zachodnią,
• z niewielkimi wyjątkami obowiązuje numeracja zaczynająca się albo od Yonge Street (rosnąca na zachód albo na wschód), albo od punktu znajdującego się najbliżej Yonge Street,
• ulice północ-południe (oraz przebiegające ukośnie) mają najniższe numery w punkcie najbliższym jeziora (im bardziej na północ, tym numery wyższe),
• numery parzyste są po zachodniej lub północnej stronie, a nieparzyste po stronie południowej lub wschodniej,
• wieża CN Tower, widziana z daleka, jest również znakomitym punktem orientacyjnym.
Jak w każdym mieście, tak i w Toronto, znajduje się wiele placówek kulturalno-rozrywkowych, takich jak muzea, teatry, kina, filharmonie, sale koncertowe, kluby, opera oraz kompleksy zabawowo-wypoczynkowe. Bardziej szczegółowe informacje na ten temat znaleźć można w codziennych gazetach, comiesięcznych przewodnikach turystycznych (dostępnych w hotelach i motelach) oraz w gazetach lokalnych, takich jak tygodnik "Now".


AIR CANADA CENTRE


40 Bay St. tel. (416) 815-5500
www.acc.ca
Nowoczesna hala sportowa, mogąca pomieścić ponad 18 tys. osób. Zbudowana w 1998 roku jest miejscem, w którym odbywają się mecze hokeistów Toronto Maple Leafs, koszykarzy Toronto Raptors oraz koncerty.


ALLAN GARDENS


Informacje, tel. (416) 392-7288
Ogrody botaniczne z historią sięgającą 1858 roku. Wstęp wolny.


BLACK CREEK PIONEER VILLAGE


Jane St. i Steeles Ave. tel. (416) 736-1733
www.blackcreek.ca
Skansen - na miejsce, gdzie odnaleziono stare zabudowania farmerskie jednej z pierwszych rodzin osadników na terenie Ontario, przeniesiono kilkanaście innych zabudowań z poprzedniego stulecia, odnalezionych i zachowanych w innych regionach prowincji. W ten sposób powstała w pobliżu Toronto kanadyjska wieś z XIX wieku, która w istocie nigdy nie istniała w takiej postaci, lecz jest doskonałą ilustracją warunków życia ludzi, którzy przed niemal 200 laty zagospodarowywali te ziemie. Otwarte od początku maja do końca grudnia.


CANADIAN NATIONAL EXHIBITION


Informacje, tel.(416) 393-6300
www.explace.on.ca
Pomiędzy ulicami Strachan i Dufferin.
Tereny wystawowe, goszczące doroczną Wystawę Kanadyjską, wesołe miasteczko, imprezy sportowe, festiwale etniczne, imprezy tematyczne.
Dla miłośników silnych wrażeń – loty helikopterem nad miastem i jeziorem. tel. (416) 393-6000


CANADA 'S WONDERLAND


Informacje, tel. (905) 832-7000
www.canadas_wonderland.com
Wschodnia strona autostrady 400, pomiędzy Rutherford Roadi Major Mackenzie Drive, około 20 minut na północ od Toronto.
W Vaughan na powierzchni 8 hektarów usytuowane jest gigantyczne wesołe miasteczko w stylu disneyowskim. Siedem obszarów tematycznych: Międzynarodowa Ulica, Międzynarodowy Festiwal, Targ Średniowieczny, Wielka Wystawa z 1890 roku, Świat Hanna Barbera, Las Smurfów i Kanion Spienionej Wody. Ponad 130 atrakcji na 300 akrach terenu. Otwarte od maja do połowy października. W lecie koncerty muzyczne w amfiteatrze.


CASA LOMA


Informacje, tel. (416) 923-1171
www.casaloma.org
1 Austin Ter. na południe od Spadina Avenue i St. Clair Avenue. Replika zabytkowego zamku, zbudowana na początku XX wieku przez ekscentrycznego finansistę Henry Pellata (kosztowała ponad 3 miliony dolarów). Doskonale utrzymane ogrody i fontanny, sekretne przejścia, dwustuczterdziestometrowy podziemny tunel, piwnice do przechowywania win, wieże i stajnie.


CENTENNIAL PARK CONSERVATORY


Informacje, tel. (416) 394-8543
Trzy oryginalnie zaprojektowane i zagospodarowane oranżerie, koncerty muzyki fortepianowej. Wstęp wolny.


CITY HALL (Ratusz Miejski)


Róg Bay St. i Queen St., tel. (416) 392-7341
Jeden z najbardziej znanych budynków w Kanadzie. Zbudowany ponad 25 lat temu przez fińskiego architekta Viljo Revella w kształcie dwóch rozpostartych żagli z białą, wieńczącą go kopułą. Na placu Nathan Philips Square przed ratuszem, odbywa się wiele imprez i uroczystości, a latem organizowana jest galeria na wolnym powietrzu. W zimie przed ratuszem można jeździć na łyżwach na ogromnym lodowisku. Bezpłatne zwiedzanie o godz. 15:15 w dni powszednie.


CN TOWER


301 Front St. W., tel. (416) 360-8500
www.cntower.ca
Restauracja ruchoma na szczycie, tel. (416) 362-5411
Najwyższa, wolno stojąca konstrukcja na świecie o wysokości 553.3 m. Otwarta w 1976 roku jest nie tylko wieżą telekomunikacyjną. Na wysokości 351 metrów znajduje się największa na świecie obrotowa restauracja z klubem nocnym, do której dojeżdża się przeszkloną, zewnętrzną windą, a na wysokości 447 metrów - najwyższa na świecie galeria obserwacyjna z widocznością do 160 km w pogodny dzień. Nowością jest szklana podłoga na wysokości 342 m. Atrakcją są również gry i zabawy przyszłości: Cyber Mind Reality (rzeczywistość wirtualna), Q-Zar Laser Tag Game (gra laserowa), Simulator Theatre Cosmic Pinball (wędrówka w przestrzeni pojazdem kosmicznym). Od niedawna można wybrać się na spacer po zewnętrznej krawędzi tarasu widokowego.


COLBORNE LODGE


Informacje, tel. (416) 392-6916
Jest jedną z atrakcji turystycznych High Parku (największego parku torontońskiego, zaprojektowanego przez architekta Johna G. Howarda). Colborne Lodge był pierwszym domem w Górnej Kanadzie posiadającym wewnętrzną toaletę. Legenda mówi, że jest nawiedzany przez ducha żony Howarda, która zmarła w jednej z sypialni tego domu.


EATON CENTRE


Informacje, tel. (416) 598-8700
www.torontoeatoncentre.com
Wielopoziomowa struktura otwarta w 1977 roku jako gigantyczny kompleks sklepowy, ciągnący się wzdłuż Yonge St. od Dundas do Queen St. W Eaton Centre można odwiedzić ponad 330 sklepów i punktów usługowych, wiele restauracji i pubów oraz 17 kin. Obowiązuje zasada - im wyżej, tym drożej. Kompleks budynków osłania łukowaty dach ze szkła i stali. Nazwa centrum pochodzi od nazwiska Timothy Eatona, który w 1869 roku otworzył w tym miejscu pierwszy sklep i wprowadził proste zasady: płatność tylko gotówką, stałe ceny, gwarancja zwrotu pieniędzy niezadowolonym klientom. Dzięki temu zrewolucjonizował kanadyjski rynek i zbił ogromny majątek. Domy towarowe Eaton wyrastały jak grzyby po deszczu we wszystkich dużych miastach Kanady. Kilka lat temu firma została przejęta przez Searsa.


EDWARDS GARDENS


Informacje, tel (416) 397-1340
www.city.toronto.on.ca
Na terenie Edwards Gardens znajduje się Civic Garden Centre – jeden z najciekawszych obiektów edukacyjnych w zakresie ogrodnictwa. Wstęp wolny.


FORT YORK


Garrison Rd. przy Fleet St., tel. (416) 392-6907
www.fortyork.ca
Na tym miejscu rozegrała się jedna z najkrwawszych bitew wojny 1812 roku. Osiemnaście oryginalnych, odrestaurowanych budynków garnizonowych.


GEORGE BROWN HOUSE


186 Beverly St., tel. (416) 314-3585
Trzypiętrowy pałac w stylu wiktoriańskim, którego właścicielem był niegdyś George Brown, jeden z twórców Konfederacji i założyciel gazety Toronto Globe, poprzednika The Globe and Mail. Można zaaranżować specjalne wieczorne zwiedzanie przy świecach.


GOODERHAM BUILDING


Pomiędzy ulicami Front i Wellington.
Jeden z najczęściej fotografowanych budynków Toronto, zbudowany na planie litery V w 1892 roku dla firmy Gooderhama. Zdjęcia lub plany tego gmachu znaleźć można na kartach niemal wszystkich albumów lub podręczników prezentujących oryginalne rozwiązania nowoczesnej architektury.


HARBOURFRONT CENTRE


Informacje, tel. (416) 973-3000
www.harbourfrontcentre.com
Wzdłuż Queen's Quay, między York i Spadina.
Dawna dzielnica portowa z eleganckimi sklepami, restauracjami i przystanią jachtową. Teatry, balet i koncerty na wolnym powietrzu, odczyty, wystawy, otwarte dla publiczności pracownie artystyczne, kiermasze antyków, w lecie festiwale muzyczne, teatralne i literackie.
Rejsy po jeziorze jachtami żaglowymi i motorowymi z restauracją i dyskoteką tel. (416) 973-4094


HOCKEY HALL OF FAME


30 Yonge St., tel. (416) 360-7765
Neoklasyczny budynek z 1885 roku przy 30 Yonge St., na rogu Front St. West.Muzeum Hokeja, w którym zgromadzono mnóstwo pamiątek związanych z tą dyscypliną sportową.
www.hhof.com


HIGH PARK


Najbardziej znany park w Toronto z elegancką restauracją, kortami tenisowymi, basenem otwartym w sezonie letnim, a w zimie – z lodowiskiem. W lecie odbywają się tu przedstawienia sztuk szekspirowskich na otwartym powietrzu. Patrz także: Colborne Lodge.


HUMBER BAY PROMENADE PARK


Park położony przy Lakeshore Blvd. W. - wejście od Humber Bay Park West. Widok na centrum Toronto od strony jeziora.


KENSINGTON MARKET


Na zachód od Spadina Ave., pomiędzy College St. i Dundas St. W latach 20 znajdował się tutaj żydowski targ, dzisiaj jest to dzielnica targowa z wielonarodowościowymi sklepikami i straganami w wąskich uliczkach. Można tam kupić towary z całego świata: Europy, Karaibów, Środkowego Wschodu, Południowej Ameryki i Azji, wstąpić do restauracji czy kafejki.


MACKENZIE HOUSE


82 Bond St., tel. (416) 392-6915
Wiktoriańska siedziba pierwszego burmistrza Toronto Williama Lyona Mackenzie. Legenda głosi, że dom jest nawiedzany przez ducha burmistrza i zjawę kobiety w XIX-wiecznej sukni. Dom umeblowany jest autentycznymi antykami z XIX wieku.


MEDIEVAL TIMES


1Exhibition Place (Dufferin Gate), tel. (416) 260-1234, 1-800 563-1190
www.medievaltimes.com
Można tu zjeść czterodaniowy obiad w stylu średniowiecznym połączony z turniejem rycerskim, pokazami, wyborem królowej piękności. Wszystkie detale wiernie odtworzone, aby wykreować niepowtarzalną atmosferę XI wieku.


METRO TORONTO CONVENTION CENTRE


255 Front St. W., tel. (416) 585-8134
www.mtccc.com
Miejsce wielu wystaw, kongresów i pokazów, otwarte w 1984 roku przez Królową Elżbietę II. W nowoczesnej budowli znajduje się także elegancki hotel L'Hotel z 588 pokojami.


METRO TORONTO REFERENCE LIBRARY


789 Yonge St., tel. (416) 395-5577
www.tpl.toronto.on.ca
Przy Asquith Street na południe od Bloor Street West; nowoczesne rozwiązanie architektoniczne zaprojektowane przez Raymonda Moriyamę. Największa kanadyjska biblioteka publiczna, mieszcząca ponad 4 miliony woluminów. Czteropoziomowe kondygnacje balkonowe, fontanny. Z materiałów bibliotecznych można korzystać wyłącznie na miejscu.


METRO TORONTO ZOO


Informacje, tel. (416) 392-5900
www.torontozoo.com
Autostrada 401 przy Meadowvale Road.
Specjalny autobus odchodzi ze stacji metra Sheppard i Kennedy oraz ze stacji GO przy Rouge Hill.Ogród zoologiczny znajduje się na wzgórzach na skraju Rouge Valley w Scarborough i zajmuje prawie 287 hektara powierzchni. W 7 pawilonach, reprezentujących różne regiony geograficzne, umieszczono ponad 5 tysięcy okazów. Bardziej odporne gatunki żyją na odkrytych wybiegach. Po rozległym terenie Zoo kursują zoomobile - odkryte pociągi.
W zimie trasy dla amatorów narciarstwa biegowego.
Program Zaadoptuj Zwierzę, tel. (416) 392-9114


OLD CITY HALL (Stary Ratusz)


60 Queen St. W.
Otwarta w 1899 roku, okazała, pseudoromańska budowla zaprojektowany przez architekta Edwarda Jamesa Lennoxa. Obecnie swoją siedzibę mają tutaj sądy prowincjonalne.


ONE HOUR SIGHTSEEING & MARIPOSA DINNER CRUISES


Informacje, tel. (416) 203-0178
207 Queen's Quay West, Harbourfront
Queen's Quay Terminal Building
Jednogodzinne rejsy po jeziorze Ontario w ciągu dnia. Wieczorem trzygodzinny rejs, podczas którego można zjeść obiad, posłuchać muzyki, potańczyć, podziwiając równocześnie pięknywidok miasta podczas zachodu słońca.


ONTARIO SCIENCE CENTRE


770 Don Mills Rd., tel. (416) 696-1000
www.ontariosciencecentre.ca
Ontaryjskie Muzeum Nauki i Techniki otwarto w 1969 roku.
Znajdują się tu ekspozycje techniczne i naukowe. Z wielu eksponatów można korzystać; ośrodek reklamuje się jako "ogromny naukowy plac zabaw". Odbywają się tutaj festiwale filmowe, projekcje, pokazy i wystawy czasowe.
Otwarte przez cały tydzień od 10:00 do 17:00 .


ONTARIO PLACE


955 Lakeshore Blvd. W., tel. (416) 314-9900
www.ontarioplace.com
Futurystyczne konstrukcje na wodzie i sztucznych wyspach oraz wodny park rekreacyjny, powstały 21 lat temu. Sezonowe pokazy laserowe, sztucznych ogni, widowiska i koncerty muzyczne, amfiteatr. Forum z obracającą się sceną, kino Cinesphere z gigantycznym, sześciopiętrowym ekranem, wesołe miasteczko dla dzieci, wypożyczalnia rowerów wodnych, teatry, restauracje, bary, dyskoteki. Nieopodal przycumowany na stałe okręt wojenny z czasów II wojny światowej, udostępniony dla zwiedzających. Ontario Place jest otwarte od czerwca do września.


OSGOODE HALL


130 Queen St. W., tel. (416) 947-3315
Klasyczny budynek na zachód od Nathan Phillips Square, przy Queen Street, wzniesiony na początku XIX wieku dla Law Society of Upper Canada. Otacza go ogrodzenie z kutego żelaza, które miało chronić trawnik przed krowami i końmi.


PROVINCIAL PARLIAMENT BUILDINGS


Queen's Park Crescent, tel. (416) 325-7500
Okazały gmach z różowego piaskowca, ukończony w 1893 roku, znany jako Queen's Park. W jego salach można obejrzeć wystawę portretów wybitnych polityków kanadyjskich. Na terenach przed Parlamentem ustawiono rzeźby wiktoriańskie. Parlament jest siedzibą 130 posłów do parlamentu prowincji.


RIVERDALE FARM


201 Winchester Street, na wschód od Parlament Street, na północ od Carlton Street. Otwarta cały rok. Tel. (416) 392-6794
www.riverdaletoronto.com/riverdale_farm


ROBARTS LIBRARY


Tel. (416) 978-8450
Patrz: University of Toronto


SKYDOME


Informacje, tel. (416) 341-2770
www.rogerscentre.com
Na zachód od CN Tower, na południe od Front Street West
Pierwszy na świecie duży stadion sportowy (na 53 tys. osób), z całkowicie krytym, ruchomym dachem w formie kopuły, osłaniającym 3,2 ha powierzchni boiska i trybun. Siedziba słynnej torontońskiej drużyny baseballowej Blue Jays oraz drużyny footbollu kanadyjskiego Toronto Argonauts. Odbywają się tam również występy artystyczne, wymagające rozmachu i przestrzeni, a nawet biwaki harcerzy, których kilka tysięcy rozbija namioty na sztucznej trawie stadionu. Poza tym budynek mieści 348-pokojowy hotel,restaurację posiadająca 650 miejsc, największy w Ameryce Północnej punkt McDonalda.


SPADINA HOUSE


285 Spadina Rd., tel. (416) 392-6910
Zbudowana w 1866 roku rezydencja przemysłowca i finansisty Jamesa Austina, otoczona odrestaurowanym ogrodem, rozciągającym się na obszarze 2.5 hektarów. Wnętrze w stylu wiktoriańskim, oryginalne wiktoriańskie kandelabry. W okresie świąt Bożego Narodzenia wystawiana jest wspaniała choinka w tradycyjnym, dziewiętnastowiecznym stylu angielskim.


ST. LAWRENCE HALL


157 King St. E., tel. (416) 392-7130
Zbudowany w 1851 roku i odrestaurowany w 1967 roku
St. Lawrence Hall jest eleganckim miejscem, w którym odbywają się koncerty, odczyty, spotkania, itp.


ST. LAWRENCE MARKET


Centrum handlowe pomiędzy ulicami King, Front i Jarvis służy torontończykom od prawie dwóch wieków. W sobotę wielkie targowisko, w niedzielę odbywa się tu "Pchli Targ". W części kompleksu znajdował się pierwszy torontoński ratusz - The Old Town of York.
www.stlawrencemarket.com


TORONTO STOCK EXCHANGE


Giełda torontońska
2 First Canadian Place, tel. (416) 947-4676
Największa w Kanadzie i jedna z najnowocześniejszych giełd finansowych na świecie. Odbywają się tu również wystawy czasowe Design Exchange, których zadaniem jest promocja orginalnego wzornictwa. Zwiedzanie o godz. 14:00, od wtorku do piątku.


TORONTO UNDERGROUND CITY


Toronto Downtown Walkway System PATH
Rozciąga się pomiedzy ulicami: Yonge St., Avenue Rd., Dundas St. oraz Front St.
Jeden z największych na świecie kompleksów podziemnych przejść (27 km), łączących ze sobą stacje metra, sklepy, banki, kina, restauracje, kawiarnie, hotele, atrakcje dla dzieci, parkingi, itp. W skład podziemnego miasta wchodzą między innymi: Eaton Centre, Sheraton Centre, City Hall, First Canadian Place, Toronto Dominion Centre, BCE Place, Richmond Adelaide Centre, Royal Bank Centre, Metro Hall, CBC Centre, Metro Toronto Convention Centre.
Toronto Underground City Tours proponują wycieczki po podziemnym mieście.
www.toronto.ca/path


UNION STATION


Stacja kolejowa
Otwarta w 1927 roku przez Księcia Walii. Monumentalny budynek, główna sala wysokości 27 metrów. Oryginalne plafony. Główny węzeł kolejowy miasta.


UNIVERSITY OF TORONTO


Informacje, tel. (416) 978-5000
www.utoronto.ca
Uniwersytet torontoński to jeden z najlepszych i najstarszych uniwersytetów w Kanadzie. Założony został w 1827 roku. Budynki w stylu późnogotyckim. Alma Mater na ponad 50 tys. studentów; 170 budynków położonych między ulicami Spadina, Bay, Bloor i College. Centralny budynek biblioteki uniwersytetu, Robarts Library, zasługuje na uwagę ze względu na oryginalne rozwiązanie architektoniczne (budynek przypomina pawia), jak również ze względu na bogate zbiory druków (także polskich), zajmujących 14 kondygnacji budynku. Zbiory Robarts Library, jak i innych oddziałów biblioteki uniwersytetu, są powszechnie dostępne także dla osób nie studiujących na uczelni.


WOODBINE RACE TRACK


Informacje, tel. (416) 675-7223
www.woodbine-racetrack.com
Miejsce wyścigów konnych, parad i pokazów.


YORK UNIVERSITY


Okolice Steeles i Jane
Ciekawy architektonicznie kompleks budynków, powstałych w latach sześćdziesiątych. Patrz także: Black Creek Pioneer Village - skansen znajdujący się w sąsiedztwie.