PPH Home Page

Wycieczki poza miasto

AFRICAN LION SAFARI

(519) 623-2620, 1-800-461-9453 (WILD) www.lionsafari.com

Rockton, na południowy zachód od Guelph.

Ogród zoologiczny, po którym jeździ się samochodem, a zwierzęta spacerują na wolności. Duże przeżycie, kiedy struś lub żyrafa wkładają głowę do samochodu, a niedźwiedzie zaglądają przez szybę. Można się także przejechać na słoniu. Otwarte od kwietnia do października.

ALGONQUIN PROVINCIAL PARK

(705) 633-5572 www.algonquinpark.on.ca

Słynny na cały świat park, położony na wielohektarowym obszarz. Oferuje wiele atrakcji, pływanie na kanoe, widowiskowe trasy piesze, miejsca campingowe, wędkowanie, a nawet możliwość usłyszenia prawdziwego wycia wilków. W skład kompleksu wchodzą również:

• Algonquin Visitor Centre - wielomilionowa inwestycja z wystawami edukacyjnymi, ilustrującymi dziką przyrodę i piękno krajobrazu;

• Algonquin Logging Museum - ukazujące sposoby wyrębu lasów 100 i więcej lat temu.

Park posiada 16 tras pieszych o różnej długości, od 0,8 do 11 km, kilka tras rowerowych, a zimą narciarskich. łatwo można spotkać tu dzikie zwierzęta, a także podglądać około 250 gatunków ptaków.

AWENDA PROVINCIAL PARK

(705) 549-2231 Zlokalizowany na północnym cyplu półwyspu Penetanquishene, o powierzchni około 2000 ha krajobrazu polodowcowego, park zadziwia bogactwem flory. Sosny, cedry, brzozy, dęby, jesiony, czy klony to tylko niektóre z występujących tu drzew. Dostępne są tu campingi, stanowiska wędkarskie, można również pływać łódką.

BELL HOMESTEAD

94 Tutela Heights Rd., Brantford, tel. (519) 756-6220

www.bellhomestead.on.ca

Otwarte cały rok. Dom Alexandra Grahama Bella. Wystawa wynalazków słynnego Kanadyjczyka, wynalazcy między innymi telefonu.

BRUCE TRAIL

www.brucetrail.org

Jeden z najsłynniejszych szlaków turystycznych na świecie. Najdłuższy (782 km) i najstarszy szlak turystyczny w Kanadzie, ciągnący się od Niagary do Tobermory. Prowadzi on wzdłuż Skarpy Niagary, która uformowana została ponad 400 milionów lat temu i jest uważana za najciekawszą formę tektoniczną w Ontario. ONZ uznała Skarpę Niagary za Âwiatowy Rezerwat Przyrody. Wędrując tym szlakiem można podziwiać piękną roślinność, rzadko spotykane ukształtowania terenu, wspaniałe wodospady, wąwozy, strome ściany skalne.

COLLINGWOOD

Leżący nad Zatoką Georgian Bay w pobliżu popularnych plaż Wasaga Beach, jest znanym ośrodkiem rekreacyjnym, wykorzystującym polodowcowe pofałdowanie terenu. Kilka długich, krętych torów dla sanek na kółkach, zjeżdżalnie wodne, a nieopodal jedne z najpiękniejszych grot i rozpadlin, porośniętych mchem i drzewami. Także wyciągi i zjazdy narciarskie dla amatorów białego szaleństwa.

DUNDURN CASTLE

Hamilton, Dundurn Park, York Blvd.

XIX-wieczny, 35-pokojowy zamek, w pełni odrestaurowany; sezonowe wystawy i pokazy.

Będąc w Hamilton warto odwiedzić Canadian Warplane Heritage Museum - muzeum lotnictwa wojskowego z ponad 30 działającymi samolotami, począwszy od tych, z czasów II wojny światowej, na najnowszych odrzutowcach kończąc.

Informacje, tel. (905) 546-2872

ELEKTROWNIA ATOMOWA PICKERING

Informacje dla zwiedzających, tel. (905) 839-1151

Wjazd od Brock Rd. w Pickering. Wstęp wolny; tylko dla dorosłych. Prezentacja audiowizualna na temat energii elektrycznej i zwiedzanie największej w Ameryce Północnej elektrowni atomowej. 

FOTRT ERIE

Znajduje się ok. 30 km na południe od wodospadu Niagara, w miejscu, gdzie rzeka Niagara wypływa z jeziora Erie. Jest rekonstrukcją fortu, zniszczonego przez Amerykanów czasie wojny w 1812 roku. Wchodzi się tu po zwodzonym moście, a zespół składa się z koszar, prochowni, kwater oficerskich i wartowni.

www.forterie.on.ca

FORT GEORGE - Niagara-on-the-Lake

Zbudowany został przez Brytyjczyków na południowy wschód od miasta w XVIII wieku. Wały ziemne i palisada otaczają 10 zrekonstruowanych budynków, koszary, wartownię i kwatery oficerskie. Jest tu także stara prochownia, gdzie całe wykończenie było z drewna lub mosiądzu. Przewodnicy ubrani w tradycyjne brytyjskie mundury, opowiadają o życiu w forcie w XIX wieku.

GEORGIAN BAY

Islands National Park Zatoka jeziora Huron usłana jest setkami małych wysepek, czasami nie większych niż kawałek skały, z samotną, pogiętą przez wiatry sosną. Sześćdziesiąt ze znajdujących się w zatoce wysepek zostało włączonych w skład parku. Jego centrum stanowi wyspa Beausoleil, poprzecinana wieloma malowniczymi szlakami do pieszych wędrówek. Jedynym sposobem dotarcia na wyspę jest wynajęcie wodnej taksówki; organizowane są też rejsy wokół wysp.

HER MAJESTY'S CHAPEL OF THE MOHAWKS

Brantford, 3 km na południowy zachód ulicą Mohawk.

Jedyna na świecie kaplica indiańska i najstarszy kościół protestancki w Ontario.

KITCHENER - WATERLOO

Berlin, pierwotna nazwa tego miasta, założonego przez niemieckich imigrantów, została zamieniona w czasie I wojny światowej na Kitchener. Dziś miasto jest centrum handlowym, można tu spotkać menonitów, ubranych w tradycyjne stroje i podróżujących wozami. Jesienią potomkowie imigrantów niemieckich organizują Oktoberfest, 9-dniowe święto, w czasie którego je się tradycyjną kiełbasę z kapustą, popijaną piwem.

KRAINA MENONITÓW

Stare, zabytkowe miasteczka Elora, Elmira i St. Jacobs, gdzie można spotkać zamieszkujących te okolice Menonitów w ich tradycyjnych strojach.

MARINELAND

7657 Portage Rd. S., tel. (905) 356-9565

www.marinelandcanada.com

Park wodny w pobliżu Niagary.

Pokazy delfinów, lwów morskich i wielorybów. Gry zręcznościowe, wesołe miasteczko z największą na świecie trasą zjazdową. Park jest nieczynny w piątki oraz od połowy grudnia do połowy marca.

NIAGARA FALLS

Najsłynniejsze wodospady na świecie, jeden z "Siedmiu Cudów Świata", turystyczna mekka, jest często wybierana przez pary nowożeńców jako miejsce na podróż poślubną. Według legendy dzieje się tak od czasu, kiedy brat Napoleona przybył tu karetą z Nowego Orleanu, aby przy wodospadach spędzić swój miesiąc miodowy. Miasteczko z wieloma atrakcjami turystycznymi, parkiem, rozciągającym się od wodospadów aż do Niagara-on-the-Lake. Wodospady oświetlane są każdego wieczoru, szczególnie widowiskowo wygląda to zimą. Muzea figur woskowych, kasyna, domy "strachów", kina i restauracje.

NIAGARA GLEN NATURE RESERVE

Jest to mały rezerwat przyrody, leżący 7 km poniżej wodospadu. Ta część wąwozu zachowana została w dziewiczym stanie, z małymi drzewami i krzewami, opadającymi w skalną przepaść. Siedem szlaków pieszych prowadzi pośród olbrzymich kamieni, rozpadlin i kwiatów.

NIAGARA-ON-THE-LAKE

Pierwsza stolica Górnej Kanady od 1791 do 1796 roku, jedno z najlepiej utrzymanych i najładniejszych XIX-wiecznych miasteczek w Ameryce Północnej, położone nad jeziorem Ontario u ujścia rzeki Niagara.

NIAGARA PARKS BOTANICAL GARDENS AND BUTTERFLY CONSERVATORY

Ogród botaniczny, położony 9 km poniżej wodospadu, to ponad 40 ha wspaniale utrzymanych terenów zielonych, podzielonych na odrębne strefy. Najbardziej popularna jest motylarnia; w sali kinowej wyświetlany jest film, który wyjaśnia cykl rozwojowy motyla. Þywe okazy oglądać można w olbrzymiej, ogrzewanej hali, w której mieści się kilka tysięcy sztuk. Jest to jedna z największych motylarni na świecie.

POINT PEELE NATIONAL PARK

Znajduje się na długim, wąskim półwyspie, wrzynającym się na 20 km w wody jeziora Erie, będącym najbardziej na południe wysuniętym punktem Kanady. Na terenie parku występują różne ekosystemy - bagna, pola, stare lasy liściaste. Rosną tu blisko siebie takie ciekawe gatunki drzew, jak żywotnik olbrzymi, orzech czarny, sasafras lekarski, orzesznik, jawor, sumak. Ta bogata flora przyciąga tysiące ptaków, które zatrzymują się tu wiosną i jesienią w czasie corocznych migracji.

Ptaki obserwować można ze specjalnych wież i drewnianych pomostów, zawieszonych nad bagnami.

W położonym w głębi parku centrum turystycznym warto zobaczyć ekspozycję tutejszej fauny i flory.

PENETANGUISHENE

Miasteczko położone jest na wschód od Nottawasaga Bay. Zobaczyć tu można Discovery Harbour, wspaniale odtworzoną bazę brytyjskiej marynarki wojennej, założonej w tym miejscu w 1817 roku. Nad zatoką stoją rekonstrukcje koszar, kuźni i domów oraz oryginalne kwatery oficerskie z 1840 roku.

W porcie cumuje para żaglowców, Tecumseh i Bee, zbudowanych według XIX-wiecznych projektów.

ROYAL BOTANICAL GARDENS

Ogrody botaniczne o powierzchni 1093 ha, obejmujący lasy, bagna i małe jeziora. W skład kompleksu wchodzi kilka specjalistycznych ogrodów, np. rosarium, ogród bylin czy wonny ogród bzów. Jeden z największych ogrodów botanicznych w Kanadzie.

Informacje tel. (905) 527-1158

SAINTE-MARIE AMONG THE HURONS

Skansen, położony 5 km na wschód od miasteczka Midland, to jedno z najbardziej fascynujących miejsc w Ontario. Jest rekonstrukcją osady, założonej na terenach należących do Huronów, przez misjonarzy jezuickich w 1639 roku. Wioska podzielona jest na dwie części: jedna z kaplicą i warsztatami dla ludności pochodzenia europejskiego, druga z parą długich domów, pokrytych korą, dla Indian. Na granicy między nimi stoi kościółek pod wezwaniem św. Józefa; skromny drewniany budynek, w którym jezuici prowadzili działalność misyjną, próbując nawrócić Huronów na chrześcijaństwo. Na terenie skansenu można obejrzeć szpital, warzywnik, warsztat stolarski i kuźnię. Można nabyć informację o muzeum w języku polskim.

STRATFORD

Urocze miasto z wieloma zielonymi zakątkami i nadrzecznymi parkami. Jednym z wielu ciekawych zabytków architektury jest wiktoriański ratusz. Znajduje się tu też Gallery Indigena z bardzo ciekawą kolekcją sztuki indiańskiej.

WELLAND I WELLAND CANAL

Welland, ważny ośrodek hutnictwa, przedzielony jest słynnym kanałem wellandzkim, omijającym wodospad Niagara. Jest to prawdziwy cud techniki z ośmioma gigantycznymi śluzami, które umożliwiają zmianę poziomu wody o 99 m. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom kanał może obsługiwać największe statki. Ciekawa jest przejażdżka Government Road wzdłuż północnej części kanału, podczas której zobaczyć można 7 z 8 śluz. W Welland warto przyjrzeć się 28 gigantycznym malowidłom ściennym, ozdabiającym budynki w centrum.

WILD WATER KINGDOM

Informacje, tel. (905) 369-WILD(9453)

www.wildwaterkingdom.com

Finch Ave. na południe od Steeles Ave., 1,5 km na zachód od Hwy 427.

Rezerwacja, tel. (416) 794-0565

Największy w Kanadzie park wodny ze wszystkimi wodnymi atrakcjami i szaleństwami, m. in.: basen z falami, wodne zjeż-dżalnie, stoły piknikowe, boiska do gry w siatkówkę i mini-golfa. Otwarty: czerwiec - Labour Day. Ontario Travel posiada bezpłatne broszury związane z turystyką w Ontario.

Informacje, 1-800 668-2746 (ONTARIO)

Metro Toronto, tel. (416) 203-2500

www.torontoturism.com

Pełne informacje o atrakcjach turystycznych, campingach, kwaterach, imprezach, rezerwacjach itd., można uzyskać w Ontario Travel Information Centres. W Toronto centralny punkt informacyjny znajduje się w Eaton's Centre (Yonge i Dundas).

Broszury o wszystkich parkach prowincjonalnych w Ontario, zasobach naturalnych, sezonach łowieckich i wędkarskich, licencjach oraz setki szczegółowych map prowincji, dostępne są w Ontario Travel Information Centre:

Eaton Centre, 220 Yonge St., tel. 1-800-668-2746


KEMPINGI W PARKACH PROWINCJI ONTARIO

W sprawach wolnych miejsc na kempingach w ontaryjskich parkach oraz o ośrodkach narciarskich można dzwonić:

Informacja całodobowa, 1-888-ONT-PARK (668-7275)

www.ontarioparks.com

Ontario posiada 261 parków, dzielących się na 6 kategorii. Przed wybraniem miejsca na camping warto się dowiedzieć, do jakiej kategorii zaklasyfikowany jest dany park. W niektórych parkach (Sandbanks, Killarney, Pinery Killbear, Algonquin Park, Pres'quile, Balsam Lake i Bon Echo) zaleca się wcześniej rezerwować miejsce. W parkach cieszących się dużą popularnością większość miejsc przydzielanych jest wyłącznie na podstawie rezerwacji; reszta na miejscu, według kolejności zgłoszeń. Rezerwacje nie są wymagane, jednak zaleca się rezerwować miejsce przed "długimi weekendami" oraz w okresie letnim.

Region centralny Ontario

— ALGONQUIN Provincial Park 705 633 5572

— BALSAM LAKE Provincial Park 705 454 1077

— BASS LAKE Provincial Park 705 326 7054

— DARLINGTON Provincial Park 905 436 2036

— EMILY Provincial Park 705 799 5170

— MARA Provincial Park 705 326 4451

— McRAE POINT Provincial Park 705 325 7290

— PETROGLYPHS Provincial Park 705 877 2552

— SIBBALD POINT Provincial Park 905 722 8061

Region południowo-wschodni Ontario

— BON ECHO Provincial Park 613 336 2228

— BONNECHERE Provincial Park 613 757 2103

— CARSON LAKE Provincial Park 613 757 2103

— CHARLESTON LAKE Provincial Park 613 659 2065

— FERRIS Provincial Park 705 653 3575

— FITZROY Provincial Park 613 623 5159

— FONTENAC Provincial Park 613 376 3489

— LAKE ST. PETER Provincial Park 613 338 5312

— MURPHYS POINT Provincial Park 613 267 5060

— PRESQUILE Provincial Park 613 475 4324

— RIDEAU RIVER Provincial Park 613 258 2740

— SANDBANKS Provincial Park 613 393 3319

— SHARBOT LAKE Provincial Park 613 335 2814

— SILENT LAKE Provincial Park 613 339 2807

— SILVER LAKE Provincial Park 613 268 2000

— VOYAGER Provincial Park 613 674 2825

Region południowo-zachodni Ontario

— AWENDA Provincial Park 705 549 2231

— CRAIGLEITH Provincial Park 705 445 4467

— EARL ROWE Provincial Park 705 435 2498

— LONG POINT Provincial Park 519 586 2133

— MacGREGOR POINT Provincial Park 519 389 9056

— PINERY Provincial Park 519 243 2220

— PORT BURWELL Provincial Park 519 874 4691

— ROCK POINT Provincial Park 905 774 6642

— RONDEAU Provincial Park 519 674 2900

— SAUBLE FALLS Provincial Park 519 422 1952

— SELKIRK Provincial Park 905 776 2600

— TURKEY POINT Provincial Park 519 426 3239

— WHEATLEY Provincial Park 519 825 4659

Region północny Ontario

— ARROWHEAD Provincial Park 705 789-5105

— CHUTES Provincial Park 705 865 2021

— DRIFTWOOD Provincial Park 613 586 2553

— FAIRBANK Provincial Park 705 866 0530

— FINLAYSON POINT Provincial Park 705 569 3205

— GRUNDY LAKE Provincial Park 705 383 2286

— HALFWAY LAKE Provincial Park 705 965 2702

— KILLARNEY Provincial Park 705 287 2900

— KILLBEAR Provincial Park 705 342 5492

— MARTEN RIVER Provincial Park 705 892 2200

— MIKISEW Provincial Park 705 386 7762

— MISSISSAGI Provincial Park 705 848 2806

— OASTLER LAKE Provincial Park 705 378 2401

— RESTOULE Provincial Park 705 729 2010

— SAMUEL DE CHAMPLAIN 705 744 2276

— SIX MILE LAKE Provincial Park 705 756 2746

— STURGEON BAY Provincial Park 705 366 2521

— THE MASSASAUGA Provincial Park 705 378 2401

— WINDY LAKE Provincial Park 705 966 2315