PPH Home Page

Ciekawsze dzielnice Toronto


ANNEX


Czarująca dzielnica mieszkaniowa w obrębie ulic Dupont, Bloor, Avenue i Bathurst, swego czasu zamieszkiwana przez najzamożniejsze rodziny torontońskie, obecnie przez artystów, nauczycieli akademickich i studentów Uniwersytetu Toronotońskiego. Ciekawa architektura, parki, bramy ogrodowe, latarnie uliczne.


BEACHES


www.beachestoronto.com
Modna dzielnica spacerowa, torontoński "deptak", szczególnie uczęszczany latem. Queen Street East, między torem wyścigów konnych Greenwood Racetrack a Neville Park, ciągnie się tylko kilka kroków od plaży wzdłuż jeziora Ontario. Interesujące sklepiki z najdziwniejszymi akcesoriami z różnych zakątków świata, księgarnie, kawiarenki, restauracje, butiki i galerie.


BLOOR / YORKVILLE


www.bloor-yorkville.com
Trzydzieści lat temu była to ulic "dzieci - kwiatów", dzisiaj jest jednym z najbardziej eleganckich miejsc na zakupy w modnych i drogich butikach, sklepach z antykami i galeriach. Ulokowane są tu również najdroższe restauracje.


BLOOR WEST VILLAGE


Dzielnica wzdłuż Bloor Street West między ulicami Jane i Glendonwynne Road. Można tam kupić polskie wyroby, zjeść typowy obiad kuchnii polskiej lub ukraińskiej, wypić dobrą kawę. 


CABBAGETOWN


Stara dzielnica na wschód od Parliament Street i na północ od Gerrard Street. Kościół St. James-the-Less, zbudowany w 1858 roku, uważany za najwspanialszą budowlę sakralną w Kanadzie. Riverdale Farm, mini-zoo dla dzieci, ze zwierzętami domowymi, cmentarz Necropolis, na którym spoczywa pierwszy burmistrz miasta William Mackenzie i George Brown, założyciel gazety The Globe and Mail.


CHINATOWN


Wzdłuż Dundas Street, od Bay do Spadina.
Gwarna dzielnica z mnóstwem tanich sklepów, straganów i restauracji, serwujących autentyczne, chińskie potrawy, jest największym skupiskiem Chinczyków z Hong Kongu, Singapuru, Tajwanu, Wietnamu i innych części świata w Ameryce Północnej.


CHURCH & WELLESLEY


www.downtownyonge.com
Okolicę tą upodobali sobie homoseksualiści, tworząc największą w Kanadzie społeczność. W czerwcu odbywa się tu coroczna parada gejów i lesbijek - Pride Day.


CORSO ITALIA


St. Clair Avenue pomiędzy Landsdowne i Westmount Avenue .
Znana ze sklepów, sprowadzających najmodniejsze, europejskie kolekcje ubrań i butów, głównie włoskich projektantów. Można tu również skosztować potraw ze wszystkich regionów Włoch.


FASHION DISTRICT


Sklepy na ulicy Queen's Quay, pomiędzy Dundas i Front Street, oferują wspaniałe zniżki na ubrania, odzież skórzaną i futra lokalnych projektantów mody.


FINANCIAL DISTRICT


Dzielnica wieżowców, roziągająca się na północ od ulicy Front po Richmond oraz między University i Yonge. Ciekawsze budynki: First Canadian Place – wieżowiec z labiryntem podziemnych pasaży, w halu znajdują się gobeliny polskich artystów; Royal Bank, którego oszklone ściany inkrustowane są złotem, oraz Scotia Place – najwyższy biurowiec w Toronto.


FOREST HILL


Dzielnica w obrębie ulic Bathurst, Eglinton, Avenue Road, St. Clair Avenue założona jako wioska w 1923 roku, oficjalnie stała się dzielnicą Toronto dopiero w 1968 r. Piękna, zielona okolica jest miejscem zamieszkania wielu torontońskich milionerów.
Dwie najbardziej ekskluzywne szkoły prywatne w mieście: Upper Canada College dla chłopców i Bishop Strachan School dla dziewcząt.


GREEK TOWN


www.greektowntoronto.com
Danforth Road , pomiędzy Chester i Jones Avenue .
Ulica z mnóstwem greckich restauracji i barów, raj dla miłośników nocnego życia - kluby i kafejki są tu otwarte do świtu.


INDIA BAZAAR


www.gerrardindiabazaar.com
Gerrard Street , w okolicach Coxwell Avenue , Greenwood i Main Street .
Można tu dostać autentyczne towary z Indii (sari i kolorowe szale); tutejsze restaruracje i bary serwują tradycyjne, hinduskie potrawy.


KOREATOWN


Bloor Street West , pomiędzy Bathurst i Christie Street .
Tutejsze sklepy oferują bogaty wybór egzotycznych ziół, restauracje serwują koreańskie potrawy. Można także skorzystać z pomocy jaką niosą specjaliści od akupunktury.


LITTLE ITALY


College Street, pomiędzy Euclid Avenue i Shaw Street .
Zawsze żywa, pełna ludzi i gwaru ulica, na której Włosi
i Portugalczycy prowadzą swoje biznesy: trattorie, modne restauracje, kafejki i puby z otwartymi w okresie letnim patiami.


PORTUGAL VILLAGE


Granice tej dzielnicy wyznaczają: Trinity Bellwoods Park , College Street West , Spadina i Ossington Avenue .
Portugalczycy mają tu swoje piekarnie, restauracje, sklepy z wieloma gatunkami sera i targi rybne.


QUEEN STREET WEST


Torontoński odpowiednik nowojorskiej Greenwich Village, biegnie pomiędzy University a Bathurst. Najbardziej "hippisowska" dzielnica Toronto. Rozmaitość sklepów i butików, uliczne stragany, kawiarenki, bary, kluby muzyczne oraz bardzo popularne studio telewizyjne City-TV.
Roncesvalles village
Polska część Toronto. Na ulicy tej mieści się większość sklepów i biznesów, prowadzonych przez emigrantów z kraju; można wstąpić do kafejek, barów i restauracji, serwujących polskie przysmaki.


ROSEDALE & FOREST HILL


Między Yonge, Don River i Rosedale Ravine.
Dzielnica eleganckich willi, założona w 1820 roku jako letnia posiadłość Williama Jarvisa. Nazywana jest "bastionem dobrobytu". Wspaniałe posiadłości, kręte uliczki, czarujące zaułki.


TORONTO ISLANDS


Toronto ma swoje wyspy, na które można się dostać promem. Odpływa on z przystani koło Hilton Hotel przy Front Street.
Informacje, tel. (416) 392-8193
Większość wysp połączona jest ze sobą mostami i stanowi wielki park. W jego części znajduje się małe ZOO i wesołe miasteczko, a na południowym krańcu rozciągają się piaszczyste plaże. Na jednej z wysp znajduje się torontońskie lotnisko dla niewielkich samolotów. Wyspy są miejscem zamieszkanym przez około 250 rodzin, stanowczo sprzeciwiających się ustanowieniu stałego połączenia mostowego lub podziemnego z miastem.


YORKVILLE


Dzielnica w obrębie Bloor Street i Yorkville; 25 lat temu była to dzielnica hippisów. Dziś, odrestaurowana, jest miejscem eleganckich i drogich butików, restauracji i kawiarenek, utrzymanych w europejskim stylu.